• Dzień MATEMATYKI

            11.03.2022

            Międzynarodowy Dzień Matematyki obchodzony jest każdego roku w marcu. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej brali udział w zabawach matematycznych i rozwiązywali różne zadania. Dzieci rozwijały umiejętność pracy w grupie, logicznego myślenia, kreatywność oraz musiały wykazać się zdolnością rozwiązywania zadań tekstowych i sprawnym dodawaniem i odejmowaniem. Uczniowie rozwiązywali sudoku, układali obrazki z figur geometrycznych, matematyczne wieże z kolorowych kubeczków oraz tworzyli trasy z puzzli dla ozobota. Dzieci świetnie sobie poradziły z zadaniami i były bardzo pomysłowe.

            I. Lisowiec

          • Pasowanie na czytelnika

            02.03.2022

            Pod koniec lutego w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy 1 na czytelnika biblioteki szkolnej. Biblioteka to przyjazne miejsce, które dzieci chętnie odwiedzają. Pani Marzena Błaszczyk zachęcała najmłodsze dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. Dzieci rozwiązywały różne zagadki, krzyżówki, po czym ślubowały dbać o książki i je szanować. Na końcu każdy uczeń otrzymał dyplom pasowania na czytelnika. Podsumowaniem uroczystości było wypożyczenie pierwszych książek w szkolnej bibliotece.

            I. Lisowiec

          • Karnawał

            16.02.2022

            Karnawał to szalona,pełna wrażeń i  zabaw tradycja, która jest atrakcją bardzo lubianą  przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Bal karnawałowy dla klas 1-3 odbył się w Walentynki 14 lutego. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć także piłkarzy, królewny i  wróżki. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło. Dzieci rozwiązywały walentynkowe sudoku oraz różne zadania związane z kodowaniem.Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

          • Konkurs czytelniczy "Zaczytani".

            09.02.2022

            We wtorek odbyło się kolejne spotkanie w ramach konkursu czytelniczego „Zaczytani”. Tym razem uczniowie omawiali książkę Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”. Na początku dzieci wskazały na mapie Afryki trasę, jaką przebył główny bohater – Kazimierz Nowak, a następnie rozmawiały o przygodach podróżnika. Uczniowie rozwiązywali także różne quizy i zadania dotyczące przeczytanej lektury, oglądali afrykańskie tańce i słuchali dźwięków tam-tamów :)

            I. Lisowiec
             

          • Konkurs biologiczny

            24.01.2022

            4 grudnia 2022 r. zakończył się Gminny Konkurs Biologiczny „Znam swoje ciało” dla uczniów klas VIII, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy pod okiem nauczyciela biologii Małgorzaty Adamowskiej. Głównym jego celem było pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie budowy organizmu ludzkiego, pobudzanie twórczego myślenia oraz wyłanianie i wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu swojej wiedzy. Konkurs przebiegał w II etapach. Pierwszy polegał na wyłonieniu najlepszego znawcy organizmu ludzkiego w każdej ze szkół gminnych. Drugi etap to spotkanie na platformie Teams przedstawicieli klas VIII Szkół Podstawowych w Oleśnicy, Stróżewie, Strzelcach i Zacharzyna.  Obecni również byli nauczyciele uczący w tych szkołach: panie Alicja Wachowiak, Anna Łuczak, Katarzyna Chyży, Anna Kurasz oraz organizator konkursu. Po losowaniu kolejności uczestnictwa, nastąpiła seria pytań i uczennice miały 10 sekund na odpowiedź. Kolejna tura zadań PRAWDA/FAŁSZ wyłoniła „Znawcę ciała ludzkiego”. W oczekiwaniu na podsumowanie dziewczęta wzięły udział w zabawie „Wyturlaj”, a efekty pokazały na swoich ekranach.

            I miejsce zajęła Weronika Kutzman ze Szkoły Podstawowej w Oleśnicy.

            II miejsce zajęła Martyna Schwark ze Szkoły Podstawowej w Zacharzynie.

            III miejsce zajęła Helena Kojałowicz ze szkoły Podstawowej w Stróżewie.

            Dyplom i upominek za udział otrzyma również Amelia Bentkowska ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach. Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi po feriach zimowych.

          • `

            20.12.2021

            Jest taki dzień
            Bardzo ciepły, choć grudniowy

            W kameralnym gronie klasa druga zasiadła przy wigilijnym stole. Rodzice zatroszczyli się o potrawy, które zagościły na naszej wieczerzy, a ich zapach i smak przywołał rodzinną  atmosferę i świąteczny klimat.  Pięknie im za to dziękujemy. Największą atrakcją tego dnia, było spotkanie z gwiazdorem, który rozdawał dzieciom upominki. Uczniowie nie zapomnieli o tych, którzy samotnie spędzają święta i przygotowali dla nich paczki. Osobiste wręczanie i składanie życzeń sprawiło dzieciom wiele radości, a na twarzach obdarowanych zagościł uśmiech.

            A. Wachowiak

          • Projekt O!Swój

            22.12.2021

            Kilka tygodni temu zakończyliśmy udział w projekcie edukacyjnym "O!Swój", którego organizatorami są Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej.
            Podczas wspólnych spotkań z założycielami i aktorami Teatru 21, a także pozostałymi uczestnikami ze szkół z całej Polski, mieliśmy okazję zgłębić idee edukacji włączającej i porozumienia bez przemocy, a także poznać innowacyjne metody z obszaru pedagogiki teatru.
            Wszyscy uczniowie obejrzeli spektakl "Jak przestałem być idealny" wielokrotnie nagradzanego Teatru 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Była to dla nas wszystkich szansa na zetknięcie się z tematem różnorodności i jej społecznej oceny.
            Czwartoklasiści - bezpośredni beneficjenci projektu - wzięli również udział w "Lekcji oswajania", podczas której dyskutowaliśmy na temat obejrzanego spektaklu z jednym z występujących w nim aktorów, Grzegorzem Brandtem. Zarówno sam spektakl, jak i późniejsza rozmowa owocowała w pytania, refleksje i pomysły, które być może kierują nas na nowe ścieżki.
            "O!Swój" zakończyliśmy z poczuciem, że coś dopiero zaczynamy, biorąc sobie mocno do serca hasło przewodnie projektu: Nie zostawiaj nikogo w tyle.

            S. Nowastowska

          • Program "Panda"

            18.12.2021

            Uczniowie klasy pierwszej biorą udział w programie edukacyjnym o nazwie „Program z Pandą”, którego organizatorem jest Fundacja WWF Polska. Celem programu jest zainteresowanie dzieci ochroną przyrody. Uczniowie podczas realizacji projektu poszerzą swoją wiedzę na temat klimatu i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pierwsze zadania w ramach programu były o niedźwiedziach polarnych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się ciekawostek o niedźwiedziach, gdzie żyją, na co polują i jak są przystosowane do życia na śniegu i lodzie. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej wybierali prawdziwe informacje o niedźwiedziach polarnych i przyklejali je na sylwetce misia, tworząc notatkę graficzną. Uczniowie wykonali niedźwiedzia polarnego z odbitej rączki, którą wcześniej pomalowali białą farbą, „niedźwiedzie” kubeczki oraz ozdoby na choinkę. Dzieci stworzyły także niedźwiedzia na tle zorzy polarnej. Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Dzieci były zaangażowane i aktywne podczas wszystkich zadań :)

            I. Lisowiec

          • Konkurs czytelniczy

            14.12.2021

            Uczniowie klasy 2 i 3, którzy biorą udział w konkursie czytelniczym „Zaczytani” spotkali się we wtorek 14 grudnia, aby omówić kolejną lekturę. Dzieci napisały test ze znajomości książki pt. „Cukierku, Ty łobuzie!”, a następnie uzupełniły swoje lapbooki o najważniejsze informacje dotyczące przeczytanej lektury. Podczas spotkania uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością książki i chętnie rozmawiali o przygodach głównego bohatera :)

            I. Lisowiec

          • Wyniki konkursu "Za kasztany i żołędzie.."

            09.12.2021

            9 grudnia odbyło się podsumowanie X edycji konkursu „ Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie.Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.W tegorocznej edycji konkursu rywalizacja między naszymi uczniami była bardzo wyrównana. W rezultacie uzbierano prawie 1200 kg nasion. W tym roku na podium stanęli: I miejsce zajął Paweł Głód, II miejsce Hortensja Jaroch, a III Ksawery Martenka. Wiele osób otrzymało nagrody pocieszenia ufundowane przez Nadleśnictwo Podanin. Zebrane kasztany i żołędzie są przeznaczone na karmę do zimowego dokarmiania zwierząt wolno żyjących.

            A. Wachowiak