• Czy matematyka pójdzie w las?

• Innowacyjny projekt edukacyjny "Czy Matematyka pójdzie w las?"
          jest realizowany w roku szkolnym 2019/2020 w ramach zajęć rozwijających kreatywność z matematyki w klasie VII.
          Głównym celem projektu jest doświadczalne nauczanie matematyki, ukazując jej praktyczne zastosowanie w pracy leśników oraz jej korelacje międzyprzedmiotowe.

Uczniowie poznawać będą praktyczne zastosowanie matematyki w lesie,  łącząc wiedzę matematyczną z wiedzą przyrodniczą. Ćwiczenia i zadania matematyczne, realizowane w warunkach szkolnych, poprzedzone będą obserwacją i zajęciami praktycznymi  w terenie.

Pierwsze zajęcia w terenie

Dnia 7 listopada uczniowie wzięli udział w lekcji terenowej, realizowanej we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Sarbia. Zajęcia odbyły się przy wiacie edukacyjnej w Ciszu (gm. Chodzież). Uczniowie mieli okazję pogłębiać wiedzę matematyczną w pracy z ortofotomapą na wyznaczonym obszarze uprawy leśnej. Podzieleni na dwa zespoły dokonywali pomiaru powierzchni gniazd bukowych, przeliczali jednostki miary powierzchni, opracowywali dane statystyczne. Ponadto poznali różne sposoby obliczania wysokości drzewa oraz pierśnicy, przy wykorzystaniu przyrządów pomiarowych: taśmy mierniczej, dalmierza laserowego, klupy, klinometru Suunto. Niezwykle istotne okazały się te zadania, które kształtują orientację i wyobraźnię przestrzenną, tak trudno uchwytne z perspektywy szkolnej ławki.

Katarzyna Pietruszka-Karlik