• Dziwne bezkręgowce

        • Na zakończenie działu o bezkręgowcach, uczniowie klasy VI przyjrzeli się dziwnym, nietypowym bezkręgowcom na świecie.

          Powstały piekne prace, które dzieci podziwiały i czytały - cóż to "za dziwadła", gdzie żyją, co jedzą, jak się rozmnażają. Z prac powstała bardzo interesująca galeria.

        • Transport wody

        • Przyroda swym pieknem i organizacją życia potrafi zadziwić. Wiktor z klasy Va sprawdził czy naprawde rośliny transportują wode z dołu do góry. Przeprowadził obserwacje na białym tulipanie. Zabarwił wode do której włozył kwiatka po 24 godzinach tulipan przybrał barwy wody :)

        • Mózg - ważny organ

        • Uczniowie klasy VII nawet podczas zdalnego nauczania pracują metodą projektów.

          Tym razem bliżej przyglądali się najważniejszemu organowi jakim jest mózg.

        • Światowy Dzień Ziemi

        • Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym.

          Tematem tegorocznej edycji były działania na rzecz ochrony klimatu. W tym roku, ze względu na sytuację cześć zadań zaplanowanych na ten dzień w szkole przeprowadzono zdalnie.

          Ministerstwo Klimatu przygotowało warsztaty on-line, do których zachęcano w szczególności uczniów klas VII i VIII. Młodsi uczniowie mogli wykazać się w quizach on-line które przesyłali i udostępniali nauczyciele. Uczniowie klas V-VIII w sposób graficzny pokazali jak można ratować naszą Planete.

          Opracowywano prace na temat ochrony gatunków zwierząt i roślin, odnawialnych źródeł energii oraz wpływie smogu na organizm ludzki. Z nadesłanych prac powstała bardzo ciekawa galeria.

        • Bakteriom i wirusom mówimy NIE

        • Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19, o którym bardzo dużo ostatnio się mówi.  Co zrobić by zminimalizować ryzyko zakażenia i roznoszenia wirusa? Jak skutecznie myć ręce? Na te i inne pytania odpowiadała Małgorzata Adamowska, nauczyciel biologii.

          W szkolnych łazienkach umieszczono instrukcje firmy Carex, jak prawidłowo myć ręce. Na lekcjach z pomocą prezentacji multimedialnej programu „Mistrzostwa Świata w myciu rąk” przekazano najważniejsze informacje na temat higieny, kogo dotyczy, gdzie można znaleźć bakterie i wirusy oraz co lubią i jak się przenoszą? Duże zainteresowanie budziły prezentowane środki do higieny rąk i nie tylko. Podczas podsumowania uczniowie sami wskazywali jak powstrzymać przenoszenie drobnoustrojów oraz kiedy należy myć ręce?

          Każdy uczeń w szkole miał okazję przećwiczyć prawidłową technikę mycia rąk w szkolnej łazience.

          Ta z pozoru, wydawać by się mogło, błaha czynność może uchronić nas przed bardzo wieloma groźnymi chorobami, więc im wcześniej wyrobimy w sobie nawyk poprawnego dbania o higienę rąk, tym z całą pewnością będzie bezpieczniej nam się żyło”.

        • Porosty

        • Badanie stopnia zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki - to projekt edukacyjny uczniów klasy VIII.

          Zadanie podzielone było na dwa etapy.
          Pierwszym było wyjście uczniów do najblizszego lasu, albo udanie sie w inne wybrane przez siebie miejsce. Należało zrobić zdjecia napotkanych porostów lub zebrać żywy materiał.

          Drugi etap polegał na zidentyfikowaniu i oznaczeniu gatunku porostu za pomocą dostepnych źródel. Nastepnie wykorzystując skal porostową ocenić stopień zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem wegla wybranej przez siebie okolicy. Zdjecia i swoje spostrzeżenia trzeba było nanieść na papier.

          Uczniowie bardzo zaangażowali sie w wykonanie zadania!

        • My się chorób nie boimy!

        • Projekt edukacyjny realizowany w klasie VII pn. My się chorób nie boimy"
          realizuje założenia nowej podstawy programowej.

          Jego celem jest świadomienie dzieci jak ważny jest zdrowy, aktywny tryb życia, jak wiele zależy od zdrowych nawyków higienicznych.

          Realizując założenia podstawy programowej uczniowie po każdym zakończonym dziale opracowują plakaty dotyczące profilaktyki i chorób układów ciała ludzkiego. Podczas zajęć odpowiadali sobie na pytania jak powstaje choroba i jak możemy się przed nią bronić?

          Wypracowane materiały wyeksponowano na gazetce szkolnej.

        • Mechanizm wentylacji

        • Symulacja wdechu i wydechu z wykorzystaniem modelu płuca.

        • Otyli to nie MY

        • Dorośli, a przede wszystkim dzieci muszą znać zasady zdrowego odżywiania i wiedzieć, jakie skutki niesie ze sobą otyłość. O właściwą promocję zdrowego i aktywnego stylu życia zadbała Małgorzata Adamowska.

          Na popołudniowych zajęciach świetlicowych uczniowie z Milcza i Nietuszkowa opracowali i wykonali plakaty promyjące zdrowe nawyki żywieniowe. Prace ozdobiły korytarz szkoły. Można było także znaleźć informację na temat zawartości witamin i składników odżywczych owoców i warzyw. Uczniowie klas I - VI otrzymali ulotkę "Co każdy rodzic powinien wiedzieć o żywieniu i aktywności fizycznej. W klasach VII-VIII wyświetlono film "Zaprogramowana otyłość". Na lekcjach biologii dzieci mogły wykazać się wiedzą o zdrowym stylu życia w konkursie "Jestem tym co jem". Na przewach królowała zumba-kids, również w wykonaniu dziewcząt: Mariki, Zuzi, Zuzanny i Joanny.

        • Czy rośliny potrafią się ruszać?

        • Uczennice klasy Vb postanowiły sprawdzić jaki wpływ ma światło na rozwój roślin oraz czy rośliny wykazują ruch.

          W domu przygotowały dwa pojemniki, w których posiały rzeżuchę. Do chwili wykiełkowania i zawiązania się pierwszych liści obie próby stały w jednakowych warunkach. Po wykiełkowaniu jedna próbka została zakryta pudełkiem z wyciętym otworem. Obie nadal stały obok siebie.

          Jaki był wynik doświadczenia?  W pojemniku nie zakrytym rośliny rosły prosto w górę, natomiast rośliny zakryte pudełkiem kierowały swoje pędy ku otworowi (zmieniły kierunek).